pacjent

Różnice pomiędzy trzema zabiegami tj. lakowanie zębów, lakierowanie oraz lapisowanie.

Lakowanie zębów

Lakowanie jest zabiegiem należącym do gamy zabiegów profilaktycznych, bezbolesnych trwającym ok. 10min. Zabieg ten polega na pokryciu bruzd i zagłębień w zębach lakiem szczelinowym (uszczelniaczem bruzd). Bruzdy i szczeliny ze względu na swoją niekorzystną budowę są miejscami, które ograniczają samooczyszczanie i oczyszczanie resztek pokarmu szczoteczką do zębów, a także ułatwiają rozwój bakterii, co sprzyja powstawaniu ognisk próchnicy już we wczesnym okresie uzębienia. Zęby po zabiegu lakowania powinno się kontrolować w gabinecie stomatologicznym co 6 miesięcy, gdyż w miejscach, gdzie uszczelniacz wypadł, bądź uległ starciu należy ponowić lakowanie.

Lakierowanie zębów

Lakierowanie zębów jest zabiegiem profilaktycznym mającym na celu zwiększenie odporności zęba na próchnicę. Lakierowanie polega na powlekaniu powierzchni zębów lakierami zawierającymi duże stężenie fluoru. Przed zabiegiem oczyszcza się zęby mechaniczną szczoteczką, później płucze je i osusza, a następnie pędzelkiem nakłada na nie lakier. Zabieg lakierownia wykonuje się średnio co 3 m-ce.

Lapisowanie

Lapisowanie - technikę tę stosuje się w przypadku, gdy większa część powierzchni zęba jest już mocno zniszczona przez próchnicę i nie da się założyć wypełnienia, technika ta polega na nasączaniu powierzchni zęba mlecznego 20% roztworem azotanu srebra. Stosuje sie ten zabieg u bardzo małych dzieci najczesciej do 3 roku zycia. Pozwala to zatrzymać próchnicę i dzięki temu zęba nie trzeba usuwać. Jest to bardzo ważne, ponieważ przedwczesne usuwanie zębów mlecznych grozi późniejszymi wadami zgryzu. Technika ta wiąże się jednak z zabarwieniem zęba na charakterystyczny czarny kolor sczerniałego srebra.

new
Zabiegi w sedacji wziewnej

Gaz rozweselający jest bardzo bezpieczny i nieszkodliwy. Zabiegi w gabinecie stomatologicznym nie wymagają obecności anestezjologa.

Uspokojenie uzyskuje się wdychając gaz rozweselający za pomocą maseczki zakładanej na nos. Odczuwa się wtedy bardzo przyjemne oszołomienie.

Dorośli:
Metoda ta wprowadza pacjenta w stan przyjemnego rozluźnienia i częściowo zniesienia czucia bólu. Podczas sedacji wziewnej pacjent nie śpi i jest świadomy mimo, że jest wprowadzony w stan głębokiego rozluźnienia.

Dzieci:
Podczas stosowania tej metody dzieci bardzo często zaczynają wyobrażać sobie, że pływają lub latają. Jednocześnie cały czas utrzymywany jest kontakt z małym pacjentem.

Przeciwwskazania do stosowania sedacji wziewnej:
-przeziębienie, przerost migdałków gardłowych - niedrożność górnych dróg oddechowych.
-I trymestr ciąży.
-choroby psychiczne.
-stwardnienie rozsiane, porfiria, miastenia gravis.
-roztrzenie oskrzeli, rozedma płuc.
-alkoholizm.
-brak współpracy pacjenta.

Zalecenia dla osób chcących poddać się uspokojeniu gazem rozweselającym:
-nie należy jeść co najmniej 2 godziny przed zabiegiem.
-dzieci muszą przyjść z dorosłą osobą towarzyszącą.
-nie należy pić alkoholu w dniu zabiegu.
-nie należy zakładać ciasnych ubrań.
-kobiety będące w ciąży muszą to bezwzględnie zgłosić.
-samochód można prowadzić po 30 minutach od zakończenia podawania gazu.

aktual

new
Zabiegi w sedacji wziewnej
Więcej na ten temat..

new
Estetyczne wypełnienia materiałem Enamel Plus
Więcej na ten temat..

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i zapisania się na wizytę.

promo